Oyunu değiştirenler: Güvenlik, Adalet, iklim… Kıtayı dönüştüren bu Afrikalılar

Ils sont courageux et déterminés. Se battent pour une Afrique plus moderne,

Cesur ve kararlıdırlar. Daha modern, daha adil, daha yenilikçi ve kendisiyle gurur duyan bir Afrika için savaşan. Afrika Kalkınma Bankası Cape Verde Nijer, Kıtayı zirveye taşıyan öncüler olan bu “oyun değiştiricilerin” portreleri.

2010’ların başında Dünya Bankası (WB) ve Afrika Kalkınma Bankası (ADB) “Afrika kazanır” sloganını ortaya attığından, bu tema hızla sınırlarını gösterdi. Afrika’nın başka bir bölümünün kaybeden olarak nitelendirilebileceğini ima eden tek gözlü vizyon, aynı değer yargısına 54 ülke ve neredeyse bir o kadar insani, tarihsel ve toplumsal farklılığı dahil ederken, bu anlatının sadece medya düzeyindeki tercümesiydi. Afro-iyimserlik ve Afro-kötümserlik arasındaki, hem beceriksiz hem de verimsiz olan ikilem.

Ne cennet ne cehennem
Afrika ne cennet ne de cehennemdir ve Afrikalıların, tıpta plasebo etkisinin gerçekte ne anlama geldiğini gösteren bu keyifli tahmine dayalı analitiklere hiçbir faydası yoktur: kendi kendini gerçekleştiren kehanetler.

2021’in son haberleri”Kazanan Afrika” işareti altına yerleştirmek, sona ermekte olan yıl coşkuyu pek kışkırtmadığı için çok daha tutarsız olurdu, en azından bu söylenebilir. Gine, Mali ve Sudan’da gerileyen askeri darbeler. Çad’da bir cumhurbaşkanının şiddetli ölümü ve anayasaya aykırı halef. Sahel’de cihatçılık alanının uzantısı. Ve hepsinden önemlisi, Afrika Birliği‘nin (AU) merkezi olan Etiyopya’da ve son zamanlarda kıta için hızlandırılmış kalkınma modeli olarak nitelendirilen bir ülkede yıkıcı bir iç savaş.

Buna, büyümenin yeniden başlamasının Afrika’da dünyanın geri kalanından daha mütevazı olacağına dair IMF’nin 2022 tahminlerini ve 2021’in nadir görülen demokratik başarıları olan Covid-19 pandemisi ile bağlantılı belirsizlikleri eklersek ( Cape Verde, Nijer…) neredeyse fark edilmeden gider.

Öncü yaratıcılık ve politik cesaret


Bu nedenle, bu ayki araştırmamızı, temelde Afrika olan bu coğrafi yeri en iyi karakterize eden şeye, yani gençliğe, orada yaşayanların her biri kendi sektöründe değişmeye çalışırken öncü yaratıcılığına ve siyasi cesaretine ayırmayı seçtik.
Demokrasiyi, iyi yönetimi ve yurttaşlık ruhunu yerleştirmenin onları kurmaktan çok daha zor ve önemli bir görev olduğunu bilenler.

Her seferinde, okuyacağınız portrelerde, çoğu zaman sorunlu olan bir gözlemden yola çıktık – yolsuzluk, adalet, çevre, kadın hakları, ordular, dijital egemenlik, eşitsiz mübadele.
Kötü yapılan bir şeyin daha iyisi için her zaman yeniden yapılması gerektiği ve yapılması gerektiği gerçeğinin bir veya daha fazla sembolik kişiliğini vurgulayın.

Okuma tamamlandı, bir sonuca varmak gerekiyor: Afrika birçok krizin – ve özellikle elektrifikasyon ve demografinin kritik krizlerinin – kıtası olmaya devam ederken, Afrika’da enerji krizi yok.

İlginizi çekebilecek diğer bilgiler

Bir cevap yazın