Casablanca Gezisi

Casablanca, hiç kuşkusuz Kuzey Afrika’nın bir başka değişle Maghreb’in en büyük metropolü.

Casablanca bu sıralamayı hak etmek için her şeyi yapıyor.

Hayalleri canlandıran cazibeye sahip çağdaş bir kent olan Casablanca.

Fas’ı geleceğe doğru hızla itmek için tüm enerjisini belirgin bir biçimde sarf ediyor. Casablanca’nın, tüm bir milletin rüyası olan bu yüzyılın anıtına Hassan II camiine ev sahipliği yapıyor olması hiç de şaşırtıcı değil.

Bu şehirde, uluslararası işler görüşülüyor, lüks alışverişler çokça görülüyor, önemli endüstriler buluşuyor, büyük otel sayısı gün geçtikçe artıyor, dünya kongreleri düzenleniyor : Casablanca gerçek anlamda Fas’ın modern yüzünü yansıtıyor…

Hassan II Camii

Fransız mimar Michel Pinseau tarafından tasarlanan Hassan II camii, okyanus kapısına demir atmış gösterişli bir gemiyi andırıyor. 1993 yılında yapımı tamamlanan camii, Mekke camiinden sonra dünyanın en büyük dini mabedi olarak biliniyor. 100.000 kişiden fazla Müslüman burada ibadetini yerine getirebilir (25.000 kişi camiinin iç kısmında, 80.000 kişi devasa avlusunda).

Eser, aynı zamanda bir medrese, bir kütüphane, bir milli müze ve geniş konferans salonlarını bünyesinde barındırıyor. Binanın göz kamaştırıcı dekorasyonuna en iyi fas zanaatkarları emek vermiştir : freskler, seramikler, arabeskler, en güzel şekilde işlenmiş yalancı mermer ve ahşaplar bu zanaatkarların ustalıklarının en büyük tanığı! 200 metre yüksekliğindeki minarenin zirvesine yerleştirilmiş olan iki adet lazer ışını sürekli Kıble’yi işaret etmektedir ve 30 km menzilleri vardır.

İslam sanatının bu şaheserini finanse etmek için devlet, ulusal boyutta bir bağış kampanyası düzenlemiştir ; bağışçılar ise karşılığında birer diploma elde etmişlerdir !

Liman

1907 yılında tasarlanan ve tüm “büroların” görüşlerine karşın Fransız General Lyautey tarafından zorla kabul ettirilen Casablanca limanı sürekli gelişim göstermiştir. Kentin ekonomik kalbi haline gelmiştir ve bugün 180 hektardan daha geniş bir alana yayılmıştır. Şiddetli dalgalardan 3180 metre uzunluğundaki Moulay Youssef dalgakıranı ile korunan liman birçok havuz, deniz kuvvetleri şantiyeleri, bir yolcu iskelesi, bir marina, arabalı vapurlar ve turistik yolcu vapurları için düzenlenmiş istasyonlardan oluşur. Kuzey Afrika’nın (Maghreb) ikinci büyük limanıdır ve ulusal deniz trafiğinin %70’ini üstlenir. Dikkatinize! Sadece turistik kısma giriş izni vardır. Diğer kısımların ziyareti ancak, Deniz işletmeleri bölge müdürlüğünden alınacak özel izinle mümkündür.

CASABLANCA GEZİSİ

Eski Medina

Birleşmiş Milletler meydanına birkaç adım mesafede yer alır. Sıradan surların gölgesinde, birbirini kesen dolambaçlı sokaklarda avare ve zanaatkarların dolaştığı bu eski medina çok yakınında kurulu bulunan modern şehir ile bir tezatlık teşkil etmektedir.

Yürüyüş sırasında, mabetler, camiiler ve İspanyol Buenaventura kilisesi, la sqala, murabıt kuşu ve yemiş ağacı altında yan yana uzanan mezarlarıyla ünlenen cezp edici Sidi Bou Smara parkını keşfediyoruz. Mahallenin gündüz gezilmesi tavsiye edilir, gece gezmeleri beklenmeyen olumsuz durumlarla karşılaşmanıza sebebiyet verebilir!

Eski Paşa Mahkemesi

Kraliyet sarayının hemen yanında, eski Müslüman mahkemesi ve Casablanca Paşa’sının kabul salonu yer alır. 1952 yılında yapımı tamamlanan binanın içinde tavanı ahşap oymalarla süslü, yalancı mermerlerin, fayans karoların ve ferforje ızgaraların kullanıldığı altmıştan fazla salon bulunur. Günümüzde, Büyük Casablanca bölgesinin yedi vilayetinden birine merkez olarak hizmet vermektedir.

Art-deko  Binalar

“Çılgın yıllar” diye tabir edilen dönemde, Casablanca şehrinin nüfus artışına çözüm üretmek amacıyla General Lyautey yeni bir şehir kurmaya karar verir. Bu yeni kesim çağdaşlığı ve fas mimari geleneklerini birleştirecekti. Böylece, 1920 ila 1935 yılları arasında replika saat rolex, kent bilimci Henri Prost’un keskin gözüyle art-deko ve neo-moresk stillerini harmanlayan çok sayıda bina ve villa yerden yükselmiştir. Halen günümüzde, bu binaların şahane cephelerini (sıralı sütunlar, alınlıklar, sedir ağacından balkonlar, seramikler, yalancı mermerler, demir işlemeleri…) görüp keyfini çıkarabiliriz.Güzergah : Hassan II caddesi, El Meskini bulvarı ve Mohammed V bulvarı.

CASABLANCA GEZİSİ

Yeni Medina , bir başka deyişle Habbous mahallesi

Halk arasında Habbous mahallesi olarak adlandırılan yeni medina, General Lyautey tarafından 20’li yıllarda ortaya konan şehircilik planının bir ürünüdür. Önceleri, kırsal kesimden Casablanca’ya iş aramaya gelen nüfusun konaklaması için düşünülen yeni medina zamanla, gelenekler ve modern şehircilik anlayışının başarılı birliğinden doğan cazibesine kapılan kentin varlıklı ailelerinin yerleşim yeri haline gelmiştir. Şu bir gerçek ki, çekici sokaklarıyla, küçük meydanlarıyla, taştan kemerleriyle ve geleneksel küçük dükkanlarıyla yeni medina çok otantik bir yer. Lezzetli tatlılarıyla ünlü Bennis pastanesi de bu mahallede yer alıyor.