Chellah Nekropolü (mezarlığı)

Chellah Nekropolü (mezarlığı)

 

Chellah Merinid mezarlığı iki ayrı bölümden oluşur : mezarlık ve Sala antik kenti.

Bu harabeler bütünü, içinde bulundurduğu kuşlar, leylekler ve vahşi bitki örtüsüyle Rabat’ın en ilgi çekici mekanlarından biridir.

Ulaşım : Şehir surlarının dışında yaklaşık 2 km mesafededir ; tercihen araçlarla ulaşılır ve bir turun devamı olarak düşünülebilir. Hassan kulesinden hareketle şehri çevrelen bulvarları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Ziyaret süresi : 1 saat.

-Giriş kapısı, zengin bir dekorasyona sahip olması ve kulelerle kuşatılmış bir kemere açılmasına rağmen Almohad döneminin benzer yapılarında bulunan saflığı göstermez. İç kısımda, eski nöbet kuleleri ve eski bir hanın kalıntıları bulunur.

Decumanus Maximus, şehrin ana caddesi merkez tapınağın başucuna kadar uzanıyordu. Tapınağın kuzey cephesi ise iri döşeme taşlarından yapılmış ikinci bir caddeye bakıyordu. Bu cadde boyunca, muhtemelen özel mülkiyet olan ve art arda teraslar üzerine kurulmuş derin butikler yapının zemin katını oluşturuyordu. Bununla birlikte, forum ile Decamanus Maximus’u birleştiren anıtsal kapının su basmanı da kalıntılar arasında yerini alıyor.

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer bilgiler

Bir cevap yazın