Covid-19: Omicron Afrika’yı nasıl etkileyecek?

Afrika'da aşılara eşit olmayan erişimi ortaya çıkardı.

Varyant, geçen hafta Belçika’da tespit edildikten sonra Avrupa’da zaten dolaşıyor, ancak uluslararası kısıtlamaların bir kez daha uygulandığı kıtadaki ülkeler.
24 Kasım 2021’de Güney Afrika’da ilk kez tanımlanmasından sadece iki gün sonra, daha çok Omicron olarak bilinen B.1.1.52 varyantı DSÖ tarafından “endişe verici” olarak sınıflandırılmıştır. Kuruluştan yapılan bir basın açıklamasında, “İlk belirtiler, diğer varyantlara kıyasla yeniden enfeksiyon riskinin arttığını gösteriyor” dedi. Bu varyanttan kaynaklanan vakaların sayısı, Güney Afrika’nın neredeyse tüm illerinde artıyor gibi görünüyor. “

Sonuç: Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Tayland ve hatta Fransa dahil olmak üzere birçok ülke, Güney Afrika, Botsvana, Lesotho ve Eswatini’den başlayarak bazı Afrika devletlerine sınırlarını kapattı.

Acele karar
Güney Afrika Dışişleri Bakanı Naledi Pandor da dahil olmak üzere liderlerinin çoğu hemen bu stratejiye karşı çıktı. “Güney Afrika, tüm ülkelerin vatandaşlarını korumak için gerekli önlemleri alma hakkına saygı duyuyor” dedi. Ancak İngiltere’nin Güney Afrikalıların topraklarına girmesini geçici olarak yasaklama kararı, DSÖ henüz sonraki adımlar konusunda tavsiyede bulunmamış olsa bile aceleye getirilmiş gibi görünüyor. “

DSÖ şimdiye kadar devletlerin “uluslararası toplumla koordinasyon içinde” çalışmasını tavsiye etti.

İronik olarak, Omicron varyantının keşfi, Güney Afrikalı bir araştırma ekibi tarafından doğrulandı. Ülke, virüsü verimli bir şekilde sıralamak ve yeni varyantları tespit etmek için gerekli altyapıya sahiptir.

GÜNEY AFRİKA, OLAĞANÜSTÜ BİLİMSEL ÇALIŞMASINDAN DOLAYI CEZALANDIRILDI

Omicron’un ortaya çıkışı, turizmin Güney Afrika’da yeni toparlanmaya başlamasıyla ortaya çıkıyor. Thomson Reuters Vakfı’nın bildirdiğine göre, birkaç ülke tarafından uygulanan seyahat kısıtlamalarının ardından birkaç gün içinde bir milyar rand (yaklaşık 55,6 milyon avro) rezervasyon iptal edildi. Bu sektörde çalışan insanlar zaten yeni bir işten çıkarma dalgasından korkuyorlar. Güney Afrika Turizm İş Konseyi (TBCSA) başkanı Tshifhiwa Tshivhengwa, “Güney Afrika olağanüstü bilimsel çalışmaları nedeniyle cezalandırılıyor” dedi.

WHO’ya göre, bu yeni varyantın ortaya çıkması, nüfusun sadece %4,4’ünün tam bir aşı takvimine sahip olduğu Afrika’da aşılara eşit olmayan erişimi ortaya çıkardı. Karşılaştırıldığında, Birleşik Krallık’taki insanların yaklaşık %66’sı Covid-19’a karşı aşılanmıştır.

COVAX programının kullanıma sunulmasından elde edilen veriler ayrıca, bunun küresel olarak dağıtılan aşıların yalnızca %5’ini temsil ettiğini ortaya koydu. Kısa süre önce, 2021 yılına kadar uygulanan iki milyar doz hedefine ulaşamayacağını açıkladı.

İlginizi çekebilecek diğer bilgiler

Bir cevap yazın