FAS MUTFAĞI

FAS MUTFAĞI

Fas mutfağı hakkında ne söylenebilir? Tajin(veya tagine), Kuskus ya da meşhur Pastilla nasıl anlatılabilir?

Fas’ı ziyaret etmiş ve Fas insanıyla bir ilişki kurmuş tüm ziyaretçiler, seyahatlerini anlatırken, Fas konukseverliğinden özellikle söz edeceklerdir.

Fas mutfağı

Fas yemek tariflerini İnternet üzerinde bolca bulabilirsiniz, ancak buna rağmen, işin erbapları uzun araştırmalar sonucunda buldukları tarifler ile ilgili olarak, tıpkı benim gibi, hayal kırıklığına uğradıklarını anlatırlar. Nitekim, çeşitli tariflerde sadece faslı bir tat vardır. Bu arada, daha önce tatmış olduğum ve bal kullanarak yapılan bir sos ile hazırlanan, kuru erik, kuru üzüm, badem ve ceviz ile zenginleştirilen ve doğal kuskus ile servis edilen  kuzu tajinin tadını asla unutmayacağımı belirtmeliyim!!  “yerken “tatlı” olan tajin eti aslında tuzludur, sadece yerken yanında tatlı garnitür ile servis edildiği için insanın damağında şekerli bir tat bırakır” derdi. Öyleyse, internette yayınlanan fas yemek tarifleri ile ilgili olarak, bu tariflerin gerçekten fas mutfağına ait olduğunu ancak bu tariflerin maalesef eksik olduğunu söylemem gerekir. Fas sofralarının değişmezliğinden söz edeceğiz, ancak fas severler için ülkedeki misafir ağırlama sanatını keşfetmeleri için birkaç ek tarif hazırladık.

Pastilla

Çok ince olan pastilla yaprakları, un, su, tuz ve yağın yoğurulmasıyla elde edilen kek hamurunun elde işlenmesi ile hazırlanırlar. Hazırlanması ve pişirilmesi, beceri ve tecrübe gerektirir; bu nedenle ev hanımlarının kendilerinin hazırlaması oldukça zordur. Marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz pastilla yaprakları, pastilla, briouate, rulo şeklinde hazırlanan börek ve sigara böreği yapımında kullnılırlar.

İlginizi çekebilecek diğer bilgiler

Bir cevap yazın