HAMAM

HAMAM

Hamam Sanatı İspanya’da yaşayan Müslüman Endülüslerce “Berberi Banyosu”, Batılılar tarafından da “Türk Banyosu” olarak adlandırılan (arapçada “sıcak su” anlamına gelen حمّام ) hamam, kökleri romalılara kadar uzanan bir buhar banyosudur. Hamam, Mağrib‘ten Orta Doğu’ya kadar (Suriye gibi) İslam kültürünün yayılmasına katkı sağlamış Osmanlı İmparatorluğu döneminde bugünki halini kazanmıştır. Hamam aslında, hijyen konusunda titiz davranan ve namaz öncesi abdest almayı şart koşan İslam dininin hükümlerine uygun düşmektedir.
Fas’ta ise hamam toplumsal bir olgudur ve toplumun bütün sınıfları tüm halka açık olan hamamlara sık sık gitmektedirler. Hamamlar, genelde üç ya da dört bölümden oluşurlar; bunlardan ilki oda sıcaklığındadır, diğerleri ise birbirlerine göre biraz daha yüksek sıcaklıktadırlar. Hamamda, vücut gözenekleri buharın etkisiyle açılması gerekir ki bu da derinlemesine temizlik sağlar.

hamam

Hamam

Içinde bu banyonun yapıldığı binaya verilen addır aynı zamanda. Hamamların mimarisi bulundukları coğrafi bölgeye ve inşa edildikleri döneme göre farklılık gösterebilir.
Bugün eğer özel banyoların ortaya çıkmasıyla Mısır gibi birçok ülkede kaybolmuşlarsa bile (ki zamanında doğunun en güzel 365 hamamına sahip olan Kahire’de bugün sadece 6 hamam ayaktadır) birçok ülkede hala pratikliğini korumakta ve Avrupa ülkelerinde gelişimlerini devam ettirmektedirler.

Tellak(Görevli)
Osmanlı İmparatorluğu döneminde, geleneksel olarak, Türkçe’de tellak adı verilen ve hamamlarda görevli masörler, hamamlara gelen müşterileri ovarak ve sabunlayarak yıkanmalarına yardımcı olmaktaydılar. Tellaklar ayrıca seks işçileriydiler. Bugün Osmanlı yazarlarının bırakmış oldukları metinlerde, bu adamların kimler olduğunu, fiyatlarının ne olduğunu, tanımlamaları ne olursa olsun bu erkeklerin cinsel uygulamalarda eşlerine kaç kez zevk verdiklerini ve cinsel rolleri hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Türk İmparatorluğu’nun müslüman olmayan saflarına dahil olan bu işçiler, yunanlı, ermeni, yahudi, arnavut, romen ve diğer azınlıklardan seçiliyorlardı.
Zaman zaman, bir tellak ile müşterisi arasındaki ilişki şiddetli bir hal alıyordu. XVIII. Yüzyıl ortalarında, osmanlı ordusunun kıdemli askerlerinin her birinin sevgili gibi birer tellağı vardı. Başka bir alayın askerleri bu tellakları kaçırdığı ve kumandana verdiğinde, bu olayı alaylar arasında sultanın tellağın başının vurulması emrini vermesiyle son bulan birkaç gün sürecek bir savaş takip ediyordu.
Osmanlı İmparatorluğu’nun yenilgisi ve parçalanmasından sonra, Türkiye Cumhuriyeti’nin batılılaşmaya başlaması ile birlikte, erkek tellaklar, cinsel rollerini kaybetmişlerdir. Günümüzde, tellağın rolü, masaj gibi daha sıradan bir hal almıştır.

Fas’ta Sosyal Olgu :

Hamam, Arapça’da “ısı kaynağı” anlamınma gelmektedir.

Mağribi Banyo”, islam inancı normlarına ve abdest nedeni ile hijyene uygundur. Birçok müslüman ülkede, evlerdeki özel banyolar (batı ülkelerinde olduğu gibi), umumi hamamların yerini almaktadır.

Fas’ta, umumi hamam, sosyal bir olgu, bir ritüeldir ve herkes haftada en az bir kere bu mekanları ziyaret etmektedir.
Tabiki evlerdeki özel hamamlar genelleşmişlerdir(genellikle terasta yer alırlar), ancak geleneksel hamamlar, KESİNLİKLE gerçekleştirilmesi gereken tam bir Fas deneyimidir(programınızda en az bir buçuk saatlik bir süreyi kaplamalıdır).

Mağrib banyoları ASLA karma olmaz. Hamamlarda ya 2 giriş, 2 vestiyer, 2 yerleşim vardır….ya da titizlikle uyulan saatler.

Hamamda İhtiyaç Duyacağınız Malzemeler :

1. Bir adet havlu
2. Temiz iç çamaşırı
3. Bir çift nalın(ıslak zeminde kaymamak için)
4. Şampuan, diş macunu, duş jeli….
5. Sert kıl eldivenler(aktarlarda 10Dhs satılan Kis veya Kassa olarak adlandırılan eldivenler). Eldivenleri tabiki ıslatıyoruz.
6. Siyah sabun. Cildi yumuşatır. Vücut üzerinde bir maske olarak kalın bir tabaka uygulanır, 10 dakika bekletilir daha sonra eldiven yardımıyla derinlemesine ovarak temizlenir.(Siyah sabunu aktarlardan veya hamamda 2 Dhs satın alabilirsiniz)
7. Rassoul. Kil, kına, kurutulmuş gül veya lavanta özlü olan Rassoulun cildi yumuşatma özelliği vardır. Kına özlü rassoulun boya akıtıcı özelliğinden dolayı özellikle boyalı saçlara kesinlikle uygulanmaması gerekir.

İlginizi çekebilecek diğer bilgiler

Bir cevap yazın