Marakeş gezi rehberi-Djemaa_el_Fna _meydanı

MARAKEŞ GEZİ REHBERİ

 

Marakeş  Gezi Rehberi  kırmızı şehri yeniden anlatmaya gerek var mı, kapalı çarşılarını (souks), Jamaa El Fna meydanını, çöle açılan kapılarını, Koutoubia’yı, Saadian mezarlarını, Bahai sarayını ve cariyeler hareminin havuzunu…

 

Marakeş  Gezi Rehberi Surlar

  1. yüzyıl başında örülen bu gösterişli surlar, kentin tarihi önemini ortaya seriyor. 19 km uzunluğunda ve 202 adet kule ile donatılmış bu kerpiç duvarlar, ışıklandırmaya bağlı olarak göz kamaştırıcı kızıl etkiyi yansıtıyor. Dokuz görkemli kapı medinaya açılıyor. Bu kapılardan bazıları (Bab el Debbagh ve Bab Agnaou) orijinal mimarilerini koruduklarından ve görülmeye değer.

Kotoubia minaresi (Gayrimüslimlerin girişi yasaktır). Koutoubia camii adını 12 ve 13. yüzyıllarda caminin avlusuna kitap satmaya gelen “kutubiyin” yani kitapçılardan alır. Sultan Yakub El Mansur döneminde (12.yy.) inşa edilen minare Hispano-moresk sanatı açısından bir şaheser olarak tanımlanır. Ahenkli orantılar ve eserin farklı yüzlerinde yer alan dekoratif panoların süslü zenginliği Marakeşliler için gurur kaynağıdır. 70 metrelik yüksekliğiyle kente ve çevresine hakim konumdaki minare Marekeş  Gezi Rehberi şehrinin sembolüdür ve yolunu kaybedenler için çok uygun bir buluşma noktasıdır.

Çarşılar (souks)

Marakeş  soukları Fas’ın en iyilerinden addedilir. Medinanın kalbinde yer alırlar ve ziyaretçileri büyüleyen bir renk, ses ve koku festivali sunarlar. Sunulan ürün yelpazesi arasında tercih yapmak her zaman kolay değildir. Ama sokakların oluşturduğu labirentin içinde kaybolmaktan çekinmeyin, belki de hazine yolun sonundadır.

Jamaa El Fna Meydanı

Bu meydan, Marrakech’in turistik açıdan en çekici yeridir. Sefil ile yücenin olağanüstü bir gösteri sunmak için bir araya karıştığı yoğun bir hayatla canlanan gerçek bir “mucizeler avlusu”. Hokkabazlar, müzisyenler, esnaflar, dansçılar, yılan oynatıcıları, dilenciler, üfürükçüler…alacalı ve karmakarışık bir topluluk oluşturuyorlar.Gece karanlığı düştüğünde, hancılar gelip yerleşiyorlar ve meydan, çok cazip fiyatlara yerel lezzetleri tadabileceğiniz, üstü açık geniş bir restorana dönüşüyor.

Marakeş  Gezi Rehberi Gezi Rehberi 

Saadian Mezarları

1917 yılında keşfedilen ve Güzel Sanatlar Birimi tarafından restore edilen mozole El Mansour, halefleri ve ailesi başta olmak üzere, Saadian hanedanından 60 kadar mezar barındırır. Yapı, üç odadan oluşur. En dikkat çekici olanı, Ahmed El Mansur, oğlu ve torununun yattığı on iki kolonlu odadır. Bu merkezi oda, İtalyan mermerinden kolonları ve işlenmiş sedir ağacından kubbesi ile hispano-moresk sanatının çok güzel bir örneğidir. Dış kısımda, asker ve hizmetçilerin mezarları yer alır. Gerçek bir huzur mekanı olan nekropolün bahçesinde soluklanmak mümkündür.

Ben Youssef Medresesi

Ben Youssef Medresesi, kentin en ilgi çekici yapıtlarından biridir. 1570 yıllarından Saadienler tarafından yapılan , 1960’da restore edilen bu kuran okulu Kuzey Afrika’nın (Maghreb) en büyüğüdür. Sadece 132 derslikte 900 kadar öğrenci barındırabiliyordu. Alışılmışın dışına çıkılarak inşa edilmiş olan bu medresenin üst katında bulunan odaların pencereleri yedi küçük iç bahçeye bakıyor. Bununla beraber, Endülüs-arap mimari geleneğinin aksine, bazı kapıları medinaya açılıyor. Dekorasyonu çok daha klasiktir ve yapıtı süsleyen sedir ağacından, seramikten ve yalancı mermerden yapılmış olan yontuların tadını çıkarmayı ihmal etmeyin.