RABAT GEZİSİ

RABAT GEZİSİ

Rabat, Fas’ın başkenti, ülkenin kuzeyinde, atlas okyanusu kıyısında, Bou Regreg nehri deltasının sol yakasında, Salé şehrinin hemen karşısında yer alır. Rabat, kraliyet sarayı, devlet makamları ve büyükelçilikleri içinde barındıran, ülkenin politik ve idari merkezidir.

Gezi Önerilerimiz Hassan kulesi ve Mohammed V Mozolesi    Chellah Nekropolü (mezarlığı) Oudaya Kalesi ve Müzesi

Kraliyet Sarayı, Arkeoloji müzesi, Modern şehir

Bu seçici gezi, Dar el Makhzen’in kraliyet boyutlarının ölçüsünü ortaya koyuyor. Hemen yanındaki şehir merkezi oldukça küçük gözüküyor. Oysaki, geniş caddeleri, göz ardı edilemez canlılığı ve gece geç saatlere kadar keyifli vakit geçireceğiniz kafeleri ile çekiciliği elden bırakmıyor modern kent. Eski taşları sevenler için, Rabat Arkeoloji müzesi ziyareti, Volubilis antik kentine yapacağınız geziyi tamamlayıcı kabul edilir.

Rabat Gezisi

Hareket noktası : Chellah Nekropolü ; kendi aracınızla yada taksi ile biraz dolanarak da olsa arkeoloji müzesine rahatça ulaşabilirsiniz, Yakoub El Mansour caddesini kullanarak da ulaşabilirsiniz (4 km).

Ziyaret süresi : Kraliyet Sarayı ve Zaer Kapısı için 20 dakika ; Arkeoloji müzesi için 30 dakika.

-Zaer kapısı, Chellah Nekropolünün hemen karşısında yer alır. Bu kapı, Almohad kalesinin (12.yy) beş girişinden biridir ve 18’nci yüzyılda restore edilmiştir. Çok sade bir dekora sahiptir, giriş penceresini ortaya çıkaran girişli çıkışlı bir yapısı vardır. Dört köşeli iki kule ile korunmaktadır. İç kısımda, Almohad duvarının diğer yapılarında olduğu gibi zikzaklı bir yapı ortaya koyacak şekilde, art arda sıralı, beşik şeklinde kamburlaştırılmış odalardan oluşur.

-Zaer kapısının üst kısmında, sola Moussa Ibn Nossair caddesine ardından geniş surların ardında gizlenen Kraliyet Sarayına yani sağa doğru yönelin. İlk Kraliyet Sarayı 18. yüzyılın sonuna doğru Sidi Mohammed Ben Abdallah tarafından yaptırılmıştı. Bir diğeri 1864 senesinde Sidi Mohammed ben Abd er Rahman tarafında inşa ettiriliyor.

Rabat Gezisi

Medina

Gümüş, halı ve deri dükkanlarıyla göze çarpan bu medina Salé medinasına oranla daha sakin ve daha az çekici duruyor.

Ziyaret süresi : 40 dakika

Hareket noktası : Mohammed V ve Hassan II bulvarlarını birleştiren kavşak

-Endülüs duvarı, kulelerle güçlendirilmiş düz surlar güney medinayı sınırlandırıyor. Adını, “Endülüs ya da Moriscos” 1609-1610 yıllarında III. Philippe tarafından İspanya’dan sürülen ve 17. yüzyılda yapımını gerçekleştiren Müslümanlardan alır.

*Mohammed V caddesine 200 metre mesafede, solda Bab el Had Pazar(Çarşı)  kapısı yer alır. 1814 yılında Moulay Slimane tarafından yaptırılan  bu kapı beşgen iki güçlü kule arasından Amar Ibn Yassir bulvarına açılır. Şehrin beş kapısından biri olan bu kısım 19. yüzyılda Sultanlar tarafından isyancıların kafalarının asıldığı yer olarak anılır. Kapının yapıldığı eski Almohad duvarı muhtemelen 1197 yılında inşa edilmiştir. 5 km’den daha uzun bir mesafeye uzanıyordu, günümüzde büyük kısmı sağlam kalmıştır. Endülüs duvarını aşar aşmaz hemen sağa Souiqa caddesine yöneliyoruz.

-Souiqa caddesi, medinanın ana arterini oluşturuyor. Kalabalığın arasında, nispeten daha kolay yürüyebildiğimiz, her iki tarafında gıda ve hırdavat dükkânları ile restoranların yer aldığı bir cadde burası. Bu dükkanlarda, geleneksel el sanatları yerini plastik, gümüş ve fabrikasyon ürünlere bırakıyor, gün geçtikçe.

Sidi Fatah caddesini kestikten sonra sağınızda, 1812 yılında Sultan Moulay Slimane tarafından kendi adıyla yaptırılan caminin girişlerinden birini göreceksiniz.

 

Bab er Rouah

Almohad duvarına monte edilmiş olan bu kapı –okyanustan gelen rüzgarlar tarafından aşındırıldığı için ismi “rüzgar kapısı” anlamına gelir- Oudaya’daki ile aynı dönemde yapılmıştır. Zikzaklı bir savunma yapısı bu. İki devasa çıkıntı taş cephe mimarisine bir miktar kabalık verse de, bütünüyle sevimlilik arz ediyor : iki büyük fistolu kemer breitling replika ana hatları çiziyor ; her köşelik içinde bir büyük palmet açıyor örülmüş bitki örtüsünde ; eski bir atasözü askı bandı süslüyor, diğer yandan iki köşeli kolon anıta bir fantezi not ekliyor. İç kısımda, iki tanesi üstü açık olmak üzere birçok odadan oluşuyor. İlki tepesi ışıldayan yivli, boru üstü kubbeli bir odadır.

Rabat Gezisi

Bab Rouah sanat galerisi bu odalarda kuruludur ve sık sık çağdaş faslı sanatçıların eserleri sergilenir.Mohammed Chebaa, Hassan Glaoui, Labied Miloud, Mohammed Melehi ve Farid Belkahia, diğer birçok sanatçı gibi burada çok sayıda sergi düzenlemişlerdir. Son yıllarda resim yaratıcılığının artmasını ilan eden ve Fas’lı ressamların kolektif çalışmalarının sunulduğu sergi 1960 yılında burada organize edilmiştir. Tekrar aracınıza binip Bab er Rouah’ın solundan doğru yapıyı kat edin. Moulay Hassan bulvarını takip edin ve 200 metre daha ileride meşuarın kapısından sağa giriş yapın, geniş çitin ardında Kralın sarayı yer alır. Meşuarın çevresinden dolaşın.

İlginizi çekebilecek diğer bilgiler

Bir cevap yazın