RABAT HASSAN KULESI & MOHAMMED 5 MOZOLESI

Hassan kulesi ve Mohammed 5 Mozolesi

 

Hassan kulesi ,Bağımsızlığın mimarının mezarı, 12. yüzyılda inşa edilen bir caminin eski minaresi olan Hassan kulesinin karşısında boy gösteriyor. Bu alan, şehir için tam bir sembol.

Süre : her iki yapının ziyareti için 30 dakika.

Hasan kulesi Yakup El Mansur’un emriyle inşa edilen bir caminin minaresidir aslında. İslam dünyası için, Irak Samara’daki Cuma Camiinden sonraki en önemli camii olması öngörülmüştü. Yapımı 1195 yılında başlamış, kurucusunun ölümünden (1199) sonra inşaat terkedilmiştir. Ardından, Rabat halkının buradan aldığı malzemeler ve 1755 depremi eseri daha da yıpratmıştır. 1956 senesinde, sürgünden dönüşünde Mohammed V, bağımsızlık sonrası ilk Cuma namazını burada kılmıştır.

Hasan Kulesi

Cami, günümüzde çoğu yıkılmış olan dört duvar ile çevrelenmişti ve on altı kapısı vardı : kuzey ve doğusunda dörder, güneyinde iki, batısında altı olmak üzere. Ek yapılarıyla birlikte 183 metreye 140 metrelik bir alanı kaplıyordu. Minarenin ayağında uzanan derin sarnıçların (restore edilmiş) üstünde düzenlenmiş büyük bir avlusu ve devasa bir ibadet salonu vardı. Bu salonun 312 mermer kolon ve 42 mermer direği, yan revakları saymazsak 19 nef oluşturacak şekilde uzanıyordu.

Hassan kulesinin, Sevilla’daki meşhur Giralda ve Marrakech’teki Koutoubia ile mimari bakımdan akraba olduğu ilk bakışta göze çarpar. Her bir kenarı 16,20 metre, uzunluğu 44 metre olan kare bir yapıdır.

İlginizi çekebilecek diğer bilgiler

Bir cevap yazın