+90 506 140 14 04  

Batıdaki Doğu: Gölgelerin Güneşle Denizin Gokyüzü ile Birleştiği Yer Fas Öne çıkan

  • Tip Relax Tur
  • Süre 9 Gün
  • Kapasite 44 kişi
Kişi Başı İlave Yatak Tek Kişilik Oda Çocuk
1,390 € 1,360 € 1,740 € 1,090 €

1. Gün: İstanbul / Kazablanka / Tanca

14:00 da Royal Air Maroc kraliyet havayolları kontuarın da buluşma. AT 911 16:50 seferi ile kazablankaya hareket 19:55 varış. AT 476 seferi ile de 00:25 de Tanca hareket. 01.30’da Tanca’ya varış. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından otele transfer ve check in.

2. Gün: Tanca

İstirahat ve geç kahvaltı sonrası 5. Yüzyılda Kartacalılar tarafından kurulmuş ve tarihi boyunca Romalılar, Moritanyalılar, Vandallar, Araplar, tüm Fas Hanedanları, Portekizliler, İspanyollar ve İngilizler tarafından ele geçirilip, yönetilmiş bu tarihi şehirdeki panaromik turumuzda Sultan Sarayı, dünyaca ünlü zengin Forbes’in evi, eski şehir Medina, 1777 yılından beri faaliyet gösteren Amerikan Sefareti, Tanca Büyük Camii görülecek yerler arasında. büyük gezgin İbn Batuta’nın Kabri’nin ziyareti. Tur esnasında Cafe Hafa’da çay molası. Akşam yemeği ve geceleme hotelde.

3. gün: Tanca / Tetuan (63 km)/ Şafşavan (67 km) / Fes (199 km)

Kahvaltı sonrası Tetouan’a hareket, Rif Sıradağlarına dayali olan eski Kartaca ticaret kenti Tamuda’nın yerine kurulan. Eski medinanin kisa bir ziyareti sonrasi Fas’in en az bilinen turistik Mavi sehri Choaouen’a hareket, Bu güzel kasaba mavi ve beyaz tonlardaki evleriyle meşhurdur. Şafşavan Gezisi: Şafşavan'a ulaştığımızda, Kasbah, Medina ve V. Muhammed Meydanı gibi önemli bölgeleri keşfe çıkıyoruz. Bu sırada Jemaa Bouzafar Camii'ni ziyaret ederek, bu dini yapıdaki tarihi ve mimari detayları öğreniyoruz.

Jemaa Bouzafar Camii: Şafşavan'ın kalbinde bulunan Jemaa Bouzafar Camii, Fas'ın dini mirasını temsil eder. Bu cami, özgün mimarisi ve tarihi önemiyle ziyaretçilerini etkiler. Şafşavan'dan Fes’e Yolculuk: Şafşavan gezimizi tamamladıktan sonra, Fas'ın kültürel başkenti Fes'e doğru yola çıkıyoruz. Yolculuğumuz boyunca Fas'ın eşsiz manzaralarını izleyerek, Fes’e Varış ve Otele Yerleşme: Günün sonunda Fes'e ulaşıyoruz ve otelimize yerleşiyoruz. Bu noktada, tarihi ve mimari zenginliklerle dolu olan Fes'in atmosferini daha yakından keşfetme fırsatını buluyoruz.

4.Gün: Fes

Kahvaltıdan sonra Fas coğrafyasının Arap karakterini yansıtan ve 9. yüzyılda İdrisiler tarafından kurulan, Endülüs’ten çıkartılan muhacirler ile Tunus’taki Kayrevan’dan gelenlerin yerleştiği kozmopolit karakterli Fes gezimizde; Kareviyyun Camii, Medresesi ve Muvakkithanesi, Ticaniliğin kurucusu Ahmet Ticani’nin türbe ve camii, özgün mimarisi ile Ebu İnaniye Medresesi ve karşısındaki o döneme göre teknoloji harikası su saatinin görülmesi. Neccarin Müzesi, Attarin Medresesi, bakır ve deri süs eşyaları ile Fas’a özel takıların satıldığı zanaatkârlar çarşısı gezisinin ardından ortaçağda Fes Irmağı yakınlarında kurulmuş olup bugün aynı arkaik tekniklerle derilerin işlendiği tarihi tabakhanelerin görülmesi. Tek ulaşımın merkep ve katırlar ile sağlandığı tarihi şehir sokaklarındaki otantik dükkânlarda alışveriş imkânı. Akşam yemeği otelimizde.

5. Gün: Fes / Meknes (64 km) / Rabat (162 km) / Kazablanka (86 km)

Kahvaltı sonrası Kazablanka’ya hareket. Yol üzerinde önce Meknes’e geliş. 10.yüzyılda Murabıt Hanedanı tarafından kurulan ve Alaoui Hanedanı tarafından başkent yapılan Meknes’te Mağrib’in en güzel şehir kapısı Bab Mansur, 12 bin atı barındıran tarihi haralar, Tuz pazarı ve Yahudi Mahallesi’nin görülmesi sonrasi gunumuzun başkenti Rabat’a hareket, Fas Krallığı’nın başkenti Rabat’da Kraliyet Sarayı’nın görülmesi. 5. Muhammed ve 2. Hasan Mozolesi ile Fas’ta 12.yüzyılda hüküm süren Muvahhid hanedanı sultanlarından Yakub El Mansur’un dünyada en büyük olması amacı ile inşasına başladığı ancak vefatı ile yarım kalan camii ve minaresi ile şehri ikiye bölen Abu Rakrak Nehri’nin okyanusa karıştığı yerde hakim bir tepedeki eski şehir Medina’nın gezilmesi. Ardından Kazablanka’ya geliş otelimize yerleşme ve akşam yemeği otelimizde

6. Gün: Kazablanka / Marakeş (242 km)

Kahvaltı sonrası şehrin antik tarihinde Berberilerin ilk yerleşimleri gerçekleştirdikleri Anfa ve Ain Diab bölgeleri ile Paris Bulvarı, 5. Muhammed ve Birleşmiş Milletler Meydanı’nın görülmesi. Dünya’nın 3. büyük camii olan 2. Hasan Camii’nin ziyareti. Fas’taki hanedan başkentlerinden bir diğeri Marakeş’e hareket. Otelimize yerleşme. Şehrin 7 sahibi diye bilinen Kadı Iyad; Shazeli; Sidi Youssef; Abdurrahman Es Sebti; Süleyman Ec Jazuli; Sidi Abdülaziz ve Sidi Ghezouali hazretlerinin kabirleri ziyareti Fas’ta 15-16. yüzyılda hüküm süren hanedanlardan Sadiler döneminde idamların infaz mekânı olarak kullanılan, günümüzde ise Arap–Berberi kültür zenginliğinin şarkın pazar yeri yaşamı ile yoğrulduğu mistik bir havaya sahip Cami-ül Fena Meydanı’nın gece yaşantısının ve buradaki meddahların, açık hava kebapçılarının görülmesi. Akşam yemeği.

7. Gün Marakeş

Kızıl kerpiçten yapılmış surların çevrelediği ve ufkuna başı karlı Atlas dağlarının yerleştiği, Fas coğrafyasının Berberi karakterinin temsilcisi Marakeş’i tanıyacağımız şehir turumuzda, Sadi Hanedanı Türbeleri, Dünyaca Ünlü Majorelle ve Bahçesi ve Müzesi, Menara Bahçeleri, İspano Moresk mimarisinin 800 yıllık örneği Koutoubia Minaresi, Saadien Anıt Mezarları ve 19. yüzyılda şehri idare eden paşa tarafından inşa ettirilmiş, portakal ağaçları ve yaseminlerin süslediği bahçeleri ile Bahia Sarayı, Meriniler döneminden ilim merkezi Bin Yusuf Medresesi, Mağrib el sanatlarının tüm örneklerinin bulunduğu; dericiler, tatlıcılar, zeytinciler, fenerciler, balıkçılar, çömlekçiler, yazmacılar, baharatçıları ile ünlü çarşıların gezilmesi. Camiul Fena meydanının gündüz hali ve buradaki yılan oynatıcılarının, dövmecilerin, hokkabazların, açık hava dişçilerinin ve cambazların görülmesi. 12. yüzyılda Murabıt hanedanı döneminde inşa edilen ünlü Kutubiye Camii’nin ziyareti ve cuma namazını burada Eda edeceğiz. Akşam yemeğimiz Mağrib’in sahra hayatından at binme becerileri, halk dansları ile kültürünün tanıtıldığı Chez Ali’deki folklorik gösteri eşliğinde.

8. Gün: Marakeş / Suveyr (179 km)/ Marakeş

Kahvaltı sonrası Atlas Okyanusu kıyısında bulunan ve Fas’ın en romantik şehri olan balıkçıların mekanı Essaouira’ya hareket. Bizlere birazda eski Bodrumu hatırlatan Essaouira Orson Welles gibi birçok sanatçiya ilham kaynağı olmuştur. Eski bir Portekiz limani olan şehir Arap hâkimiyeti sırasında kale ve tarihi limanını koruduğu gibi Hıristiyan Portekizliler ve Musevi nufusa katılan Müslümanlarla tam bir kozmopolit yapıya bürünmüştür. Birbirini dik açılarla kesen sokak ve caddelerden olusan medinası donem şehirciliği icin bir örnektir. Kilometrelerce uzunluktaki kum plaj her sene uluslararasi dalga sorfu yarişmalarina ev sahipliği yapar. Yol boyu doğal güzellikleri izleyerek ulaşacağımız şehirde kale, Medina, çarşı, liman gibi onemli ve değişik alanları ziyaret. Alis verisler için limanda serbest zaman ve Marrakech`e dönüş. Akşam yemeği ve geceleme.

9. Gün: Marakeş / Kazablanka / İstanbul

Sabah erken kahvaltı sonrası havalimanına hareket AT 406 seferi ile 08:40 da kazablanka'ya uçuş 09:30 da varış. AT 910 seferi ile de 12:15 de İstanbul’a uçuş 18:40 yerel saatte istanbul a varış.

Pasaportun süresi tur bitiş tarihi itibariyle en az 3 ay geçerli olması şarttır.

Bu ve buna benzer sebeplerle ülkeye giriş yapamayan yolcuların sorumluluğu pasaport sahibine aittir.

Dışişleri Bakanlığı'nın yayımlamış olduğu resmi pasaportun geçerlilik sürelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

http://www.mfa.gov.tr/resmi.tr.mfa

Haritada Tur

Bu Tur için 0 incelemeler

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Sizin derecelendirmeniz
Fiyat1,390 €
+
24/07/2024
Yetişkinler
Çocuk
Bebekler
Check Availability

Yakındaki Turlar

Öne çıkan

Tanja'dan Marakeş'e 6 Günlük Macera

Süre 6 Gün
Kapasite 40 kişi
Öne çıkan

Sırlı Yollarda Fas Turu-Tanja-Şafşavan-Fes-Marakeş

Süre 8 Gün
Kapasite 30 kişi
Öne çıkan

En İyi Fas Turu

Süre 8 Gün
Kapasite 14 kişi