+90 506 140 14 04  
Meknes Gezisi

Meknes Gezisi

Binlerce mimar, mühendis ve sanatçıyı seferber eden aşırılığın temsilcisi şehir. Meknes bugün, tüm asaletini değişmez bir manzarada sunuyor. Sizi güneşin batışında, kraliyet kentinin parladığı ve surlarının sarı rengini sonsuzluğa yansıttığı sırada karşılıyor. Şatafatlı bahçelerinin serinliğini paylaşmaya çağırıyor sizi. Ve sizi Molla İdris’e, ilk hanedanın kurucusunun mezarına ve Volubilis’e antik roma kentinin kalıntılarına çağırıyor.

Gezi Önerilerimiz:

Sahrij Souani

Kraliyet Sarayına ve Mechouar meydanına 500 metre güneyindeki bu anıt Molla İsmail dönemine, 18. yüzyıl başlarına aittir.

Meknes’in değerli tarihi eserlerinden biridir. 26.30 metre uzunluğunda, 10.70 metre eninde ve 9 metre yüksekliğinde merkezi bir salon etrafında toplanmış nispeten küçük bir dizi odayı bir araya getirir. Geçmişte bir gıda deposu olarak kullanılırdı. 10 tane kuyu odası bulunur. Bu kuyular binayı besledikleri kadar, binayla bütün olarak inşa edilmiş olan souani havuzunun rezervuarını da dolduruyordu. Tonozla kapatılmış devasa silolara sahip olan, büyük kısmı mağazalar halinde düzenlenmiş bir yapı bu ; çok büyük sütunlarla ayakta duran bir terasla çevrelenmiştir. Duvarların kalınlığı, gıda maddelerinin muhafazası için sabit bir ısı derecesi sağlıyordu. Onlarca metre derinlikteki kuyular, hayvan gücüyle işleyen bir makara sistemi aracılığıyla gerekli su ihtiyacını karşılıyorlardı.

Bu eserin üstünde, gölgelikli bir terasın üzerinde bir bahçe (büvetli askı bahçeler) düzenlenmişti. Bu bahçeden Agdal havuzunu ve kraliyet şehrinin tümünü görebiliyoruz.

Cheikh El Kamel

Bab Siba kapısı yakınında yer alır, Alaoui sultanı Sidi Mohammed Ben Abdellah tarafından 1776 yılında yaptırılmıştır. Kısa süre önce restore edilen bu güzel ve görkemli mimari yapı, 1523 yılında vefat eden ve Cheikh el Kamel adıyla anılan aziz El Hadi Ben Aissa’nın naşını barındırır. Zat-ı muhterem Wattasidler döneminde ve murabıtların ilerleyişi sırasında etrafında çok sayıda Aissaoua denilen mürit toplamıştır ve yandaşları Cezayir, Tunus ve Libya’da toplanır. Her yıl Mevlid kandilinde, Aissaoua cemaatinin üyeleri bir araya gelirler ve Cheikh el Kamel mozolesi yakınlarında ve tüm Meknes şehri bünyesinde ayinler ve dini, müzikal, folklorik, ticari gösteriler düzenlenir.

Yeni Şehir

İstiklal Meydanı : bu meydan, modern Meknes’in şehir planının ikinci bölgesinde yer bulur. Üç büyük eseri bünyesinde barındıran bir mimari ile çerçevelendirilmiştir. Bu eserler : Adliye Sarayı (1954), Belediye Binası (1945) ve 1952 yılında yapımı tamamlanan P.T.T binasıdır. Krallığın en güzel meydanlarından biri kabul edilen İstiklal Meydanı 80’li yıllarda yenilenmiştir.

Lahdim Meydanı

Medina, Kasbaou kraliyet şehri ve madinat Riad El anbari arasında uzanan geniş bir meydandır. Hiç şüphesiz şehrin kurucusu olan Molla İsmail tarafından, bayramların kutlanabileceği, her türden büyük gösterilerin düzenlenebileceği ve dini, kültürel, ticari hatta politik aktivite ve uygulamaları barındıracak çok amaçlı bir “forum” şeklinde düşünülerek yaptırılmıştır.

Günümüzde, son yapılan düzenlemelerle orijinal fizyonomisini bir miktar kaybetmiş olsa da, geçmişte olduğu gibi turistler ve şehrin yerlileri tarafından en çok vakit geçirilen yerlerden biridir. Bu bağlamda, canlılığı ve sayısız özellikleriyle Marrakech’in meşhur meydanı Jamaa El Fna’yı andırmaktadır.

My İsmail Mozolesi

Mozoleye, çok işçilikli, girişik süslemelerle bezeli ve yeşil kiremitli bir çatı altından geçen bir kapıdan giriş yapıyoruz. Mabede ulaşmadan önce art arda odalar ve bir abdesthane çıkıyor önümüze.

Bu giriş kapısı, ilk kubbenin önünde bir siper gibi duruyor. Ardından 9,88’e 10 metre ölçülerinde, kare biçimine yakın bir odaya giriyoruz, odanın 1,60 metre yüksekliğindeki duvarları seramiklerle süslü ve duvarların üst kısmında oyulmuş alçıdan bir şerit dikkat çekiyor. Ortada mermerden yükselen yuvarlak bir fıskiye vardır ve Alaoui ailesine ayrılan kabristana ilk avluya çıkan basamaklarla gidilir.Yuvarlak fıskiye ve bir mihrabın yer aldığı üçüncü avluya beş basamaklı merdivenle çıkılır. İç kubbesini 12 adet kolon taşımaktadır.

Yapının kuzey doğusundaki avluda mermerden bir fıskiye ve üçüncü avludakinin kopyası bir mihrap bulunur.

Son oda kare yapıdadır ve Molla İsmail’in beyaz mermerden kabri ve mezar taşının yanı sıra iki mezar daha bulunur; oğlu ve halefi Moulay Ahmed Ad-Dahabi ve Sultan Moulay Abderrahman Ibn Hicham; sağ tarafta ilk eşi Lalla Khanta. Halı ile kaplı zeminin üzerinde Fransa Kralı 14. Louis tarafından Molla İsmail’e hediye edilen ayaklı saatler yer alır.

Volubilis

Volubilis ya da Walili Fas’ın antik kentidir ve Meknes’e 25 km mesafede yer alır. Khoumane nehrinin kıyısında, Zerhoun dağına sırtını dayamıştır. Volubilis, 40 yılında Romalılar tarafından Kuzey Afrika’yı denetlemek için inşa edilmiştir. Daha sonraları, Yunanlılar, Berberiler, Museviler ve Kartacalı tüccarlar tarafından mesken seçilmiştir. II ve III. Yüzyıllarda, tahıl tarımı sayesinde altın çağını yaşamıştır.